Jižní Amerika 2008


5) Isla Roatan - Plavba západním Karibikem 2010 - Obrazový trip report

  7.7.2010 - Po 19 hodinové plavbě jsme v půl desáté místního času přistáli u břehu hondurasského ostrova Roatan. Výhodou zdejšího přístavu Mahogany Bay je, že výletní lodě přistávají přímo u mola. Odpadá tak zdlouhavé vylodění pomocí člunů.

  Volný čas na Roatanu jsme tentokrát ponechali ve vlastní režii. Nelenili jsme, v přístavu jsme si najali taxi (tam a zpět usmlouváno dohromady na 45USD) a vyrazili jsme na 15km vzdálený západ ostrova, kde se mají podle dostupných informací nacházet ty nejlepší pláže.  
  Pláž West Bay je jasným důkazem, že průvodce nelhali. Zdejší pláž vypadala naprosto úžasně!   Na pláži jsme zůstali až do odpoledne. Do restaurace pod palmami jsem občas zaběhnul pro pití a také proto, abych zjistil, jak probíhá semifinále fotbalového MS :-)  
  Jakmile viděli místní domorodky dlouhovlasou turistku, hned se na ni vrhli a vykouzlili ji na hlavě pravý karibský účes. Ale Radce moc času na koupání nezbylo :-)


  Odpoledne pro nás zajel náš řidič taxíku tak, jak jsme se domluvili, a zavezl nás zpátky do Mahogany Bay k lodi. Tentokrát jsme to vzali podél severního pobřeží...  
  Mahogany Bay je nově vystavěná šaškárna pro turisty, které ani tak moc nezajímá, kde jsou, hlavně že mají kde nakupovat. S Hondurasem, který začíná až za posledním freeshopem, nemá pranic společného. I ta naše loď za obchůdky vypadá dost nemístně, jako nějaký panelák :)   Mezi freeshopy se tu a tam objeví podobný krámek se suvenýry. Zde samozřejmě předraženými. Ještě že jsme pár drobností nakoupili už cestou na West Bay...  
  Vrcholem turistické lenosti je tonto výtvor - lanovka, která za 5USD vozí "cestovatele" z výletních lodí na soukromou pláž na okraji zálivu. Tady skutečně nehrozí, že by výletníci přišli do opravdového kontaktu se Střední Amerikou :-)

  Ačkoliv ta pláž samotná vypadá docela dobře. Je uměle vybudovaná a slouží výhradně klientům plavebních společností. Škoda, že už lodě od Carnivalu nepřistávají v několik kilometrů vzdáleném správním středisku Coxen Hole jako dřív.


 
  Roatan samotný (když odmyslím freeshopy na Mahogany Bay) bych hodnotil jako nejhezčí zastávku na naší plavbě. Radku trochu šokoval rozdíl v životní úrovni domorodců, která je oproti Kajmanským ostrovům markantní (o Floridě samozřejmě nemluvě), oba nás ale uchvátila úžasná příroda a samozřejmě zdejší pláže. Ostrov je doslova porostlý džunglí a jednoduché přístřešky zdejších obyvatel dotvářejí zajímavou atmosféru této chudé středoamerické země.   V 17 hodin zvedáme kotvy a odplouváme. Nemusíme zbytečně spěchat, protože náš další cíl, Belize City, je vzdálený pouze nějakých 230km.  


1) Miami

2) NP Everglades

3) Florida Keys

4) Kajmanské ostrovy

5) Isla Roatan

6) Belize City

7) Isla Cozumel

8) Návrat do Miami

 


© 2010 Pavel Juračka Aktualizace: 22.12.2010 HOMEPAGE: http://www.pavelj.cz/