Jižní Amerika 2008

Jižní Amerika 2008 - Praktické informace - Peru

Níže uvedené ceny byly zaznamenány v září 2008. Kurz peruánského Nuevo Sol byl v té době 1USD=2,85Sol., tj 1Sol.=5,8kč. Obecně lze říci, že z námi navštívených oblastí bylo jednoznačně dražsší okolí Cuzca. U jezera Titicaca v Punu je znatelně levněji.
Za jídlo a ubytování jsme nakonec zaplatili v průměru 27USD na den.

Cestování

Doprava k Machu Picchu

K bájnému městu Inků vede několik trekových tras, ale nejsnáze se k němu lze dostat vlakem. Ten končí ve vesnici Aquas Calientes, která leží asi 500 výškových metrů pod Machu Picchu, a která je výchozím bodem pro návštěvu tohoto novodobého divu světa.
Do Aquas Calientes vede železnice spravovaná společností Perurail, která tu provozuje tři druhy vlaků - Backpacker (nejlevnější), Vistadome (o něco málo dražší) a Hiram Bingham (luxusní). Jednotlivé soupravy svoji jízdu začínají buď v Cuzcu na nádraží San Pedro (případně v nedalekém Porroy) nebo v Ollantaytambu.
My jsme vzhledem k časovým možnostem pro dopravu k Machu Picchu zvolili přímý vlak z Cuzca. Jízdenku na "Backpacker train" jsme si rezervovali zhruba tři dny dopředu z paraguayské internetové kavárny. Zpáteční jízdenka Cuzco-Aquas Calientes stála 96USD.
Jízdenky lze online objednávat na adrese www.perurail.com, kde je třeba správně vyplnit informace o všech nakupujícíh pasažérech včetně čísel pasů - tyto údaje jsou kontrolovány v Cuzcu při vydávání jízdenky, potom také při samotném příchodu na nástupiště a dokonce i při nástupu do vlaku!

Pokud kupujete jízdenku přes internet, musíte si při nákupu vytisknout voucher, který alespoň den předem vyměníte za skutečnou jízdenku (podobá se spíš letence) na některém z nádraží v Cuzcu. Vlaky do Aquas Calientes jezdí z nádraží San Pedro, ale tady se jízdenky prodávají jen po velmi omezenou dobu (asi hodinu denně). Naopak celý den se jízdenky na všechny vlaky prodávají (či vydávají) na nádraží Huanchac, které je bohužel na opačné straně města (jezdí odsud vlaky do Puna).

Z Cuzca do Aquas Calientes jezdili v roce 2008 celkem dva vlaky:
Vistadome train - odjezd z Cuzca 6:05 - příjezd do AC 9:52 - cena 71 Sol. (jedna cesta)
Backpacker train - odjezd z Cuzca 6:50 - příjezd do AC 10:51 - cena 48 Sol. (jedna cesta)
Z Aquas Calientes do Cuzka:
Vistadome train - odjezd z AC 15:25 - příjezd do Cuzca 19:41 - cena 71 Sol. (jedna cesta)
Backpacker train - odjezd z AC 17:03 - příjezd do Cuzca 21:19 - cena 48 Sol. (jedna cesta)
Oba vlaky se liší tím, že ve Vistadome je v ceně i občerstvení...

Ze zastávky Porroy (cca 15km od Cuzca) jede do Aquas Calientes luxusní vlak Hiram Bingham. Zpáteční jízdenka stála 588USD. V ceně je peruánské víno, pivo, dvě jídla (velká svačina před obědem a večeře), průvodce, doprava až na Machu Picchu, vstupné a samozřejmě kulturní akce na nádraží i přímo ve voze.
Jízdní řád vlaku "Hiram Bingham" byl následující:
Porroy 9:00 - Aquas Calientes 12:25
Aquas Calientes 17:45 - Porroy 21:11

Mnohem víc vlaků jezdí do Aquas Calientes z Ollantaytamba:
Vistadome train jede z Ollantaytamba v 6:40, 7:05, 7:20*, 7:45, 8:00, 10:32, 12:36* - cena 60USD, 12:54, 13:17, 15:05* - cena 53USD a v 16:03 za 43 USD.
Backpacker train jede z Ollantaytamba v 5:37 - cena 31USD, 6:10*, 8:53 - oba za 43USD, 12:10 za 34USD, 18:58* a 20:35 - oba za 31USD. Jízdné je vždy za jednu cestu, doba jízdy je cca 80minut a vlaky označené * jezdí jen od dubna do října.
Zpět z Aquas Calientes do Ollantaytamba jezdí vlaky následovně:
Vistadome train - 8:30 za 43USD, 10:32, 10:55, 12:26*, 13:37 - cena 53USD, 15:55, 16:20*, 16:50, 17:25 - cena 60USD a v 19:00 za 43 USD.
Backpacker train - 5:35 a 9:30 za 31USD, 13:58* a 14:26 za 34USD, 18:03 a 21:20* za 31USD.
Jízdné je opět za jednu cestu, doba jízdy je cca 100minut a vlaky označené * jezdí jen od dubna do října.
Při koupi zpáteční jízdenky neplatí žádná sleva!

Pokud se do Aquas Calientes vydáte z Cuzca, zažijete zdejší železniční specialitu - stoupání způsobem padajícího (stoupajícího) listu. Vlak najede na slepou kolej, průvodčí přehodí výhybku a lokomotiva vytlačí soupravu u úroveň výš na další slepou kolej. Poté průvodčí opět přehodí výhybku a lokomotiva táhne celý vlak o další úroveň výš. Stejným způsobem vlak překonává jeden výškový stupeň ještě před Ollantaytambem.

Backpacker train společnosti Perurail
Backpacker train společnosti Perurail
po vybudování nádraží se tato kolej v Aquas Calientes již nepoužívá
po vybudování nádraží se tato kolej v Aquas Calientes již nepoužívá
nádraží v Aquas Calientes
nádraží v Aquas Calientes

Z Aquas Calientes na Machu Picchu jezdí turistické autobusy - zpáteční jízdenka stála v roce 2008 14USD. Za polovic lze samozřejmě koupit jednu jízdu a třeba dolů seběhnou pěšky.

Vstupné na Machu Picchu činilo v září 2008 122 Sol. a vstupenku bylo třeba zakoupit již v Aquas Calientes v kanceláři iPerú na ulici Colla Suyo (pozor, v našem českém vydání Lonely planet z roku 2007 je kancelář zakreslená špatně!). Nahoře u vstupu do bájného města vstupenku zakoupit nelze! A ještě jedna důležitá věc - vstupné na Machu Picchu lze platit pouze v Solech!

Pozemní doprava

Cuzco-Ollantaytambo
Do Ollantaytamba se lze dostat minibusem, ovšem je třeba přestoupit v Urubambě (1USD, 2 hodiny do Urubamby + 0,30USD, 30 minut do Ollantaytamba). Přímý bus jezdí přes Ollantaytambo do Quillabamby, ale je třeba zaplatit jízdné až do cílové stanice (4,50USD), i když vystoupíte v Ollantaytambu (2 a půl hod.) Minibusy odjíždějí z Cuzca z avenidy Tullumayo na rohu s ulicí Inticanuarin - ukázat na mapě. V Urubambě minibusy stavějí na Plaza de Armas.
Cuzco-Pisac
Pisac je od Cuzca vzdálen asi 30km. Minibusy, kterě odjíždějí z Avenida Tullumayo, musejí cestou překonat značný výškový rozdíl (kulminace 3832m, zatímco Pisac leží ve výšce 2976m)
, tudíž jim tato nedlouhá cesta zabere zhruba hodinu. Jízdenka stojí zhruba 1USD.
My jsme si najali taxikáře, který nás zavezl nejen do Pisacu, ale i na vešketré incké památky podél cesty (Sacsayhuaman, Qenco, Pukapukara, Tambomachay a ruiny Pisac). Taxík vyšel dohromady na 42USD.
Cuzco-Puno
Do Puna jsme se vydali velice pohodlným autobusem společnosti TourPeru za 14,3USD (zajištěno přes cestovní agenturu Inca World Perú). Jízda trvala 6 hodin (390km).
Autobus v Cuzcu odjíždí z nádraží Terminal Terrestre, které se nachází asi 2km jihovýchodně od Plaza de Armas (taxi stojí cca 10Sol.).
V Punu leží Terminal Terrestre také zhruba 2km od centra, doprava taxíkem do centra stojí cca 4Sol.
Silnice mezi Cuzcem a Punem je z velké části nově opravená, takže je cesta mezi těmito dvěma městy poměrně pohodlná...
Mezi Cuzcem a Punem operují také turistické autobusy, které cestou stavějí na některých inckých památkách. Autobus však stojí 25USD a po návštěve Machu Picchu a památek v okolí Cuzca si nejsem jistý, jestli další "hromady kamení" stojí za navýšení nákladů a zdržení...
Další variantou pro cestu z Cuzca do Puna je vlak společnosti Perurail, ale cesta stojí 143USD. Vzhledem k tomu, že je v ceně pouze oběd a odpolední čaj, mi ta cena přijde celkem brutální :-) Každopádně vlak odjíždí z Cuzca (nádraží Huanchac!) v 8:00 a cesta trvá deset hodin. Stejně tak z Puna vlak odjíždí v 8:00. Od listopadu do března vlaky jezdí v podnělí, středu a sobotu, od dubna do října jede vlak navíc ještě i v pátek.
Puno-Copacabana (Bolívie)
Také pro přesun do bolívijské Copacabany jsme si vybrali autobus osvědčené společnosti TourPeru. Opět se jednalo o velice pohodlný klimatizovaný autobus. Jízdenka stála 25Sol. a zhruba 145km dlouhá cesta nám trvala 2 hodiny 40 minut s tím, že jsme krátkou zastávku absolvovali v peruánském pohraničním městě Yunguyo. Přechod hranice samotné byl pěší, autobus na nás čekal na bolivijské straně. K dispozici nám byl anglicky hovořící stevard.
jezero Titicaca
Na jezero Titicaca jsme vyrazili s cestovní kanceláří Jumbo travel (www.jumbotravelpuno.com). Výlet na plovoucí ostrovy Los Uros a na ostrov Taquile stál 35Sol. na osobu. Nad rámec této ceny byla možná na Los Uros projížďka rákosovým člunem (10Sol.) a oběd na Isla Taquile (16Sol.). K dispozici nám byla anglicky hovořící průvodkyně a motorová loď, kterou jsme sdíleli s dalšími asi 15 turisty.

autobus společnosti TourPeru
autobus společnosti TourPeru
jízdenka na vlak do Aquas calientes připomíná spíše letenku. Aby ne za tu cenu...
jízdenka na vlak do Aquas Calientes připomíná spíše letenku. Aby ne za tu cenu...
Boeing 737-200 společnosti Aerosur
Boeing 737-200 společnosti Aerosur

Doprava letadlem

Do Cuzca se lze pohodlně dopravit především letadlem. Na Aeropuerto Internacional Alejandro Velasco Astete operují společnosti LAN (pravidelné denní spojení do Limy,Arequipy, Juliacy a Puerto Maldonada), Aero Condor Perú (denně létají do Limy a třikrát týdně do Puerto Maldonada), Star Perú (dvakrát denně létají do Limy), TACA (denně létají do Limy kromě středy) a nově také bolívijský Aerosur, kteří v dubnu 2008 zavedli pravidelnou linku do La Pazu (čtvrtek a neděle).
Letiště není od centra zase tak vzdáleno, cesta taxíkem stála 20Sol.

Ubytování

Cuzco
Všechny tři noci v Cuzcu jsme strávili v hostelu Posada del Credisor, který stál 12USD za noc na osobu. V ceně byla i snídaně.
Poloha hotelu přímo na náměstí Plaza de Armas je naprosto vynikající. Příjemná a přátelská byla také obsluha v recepci, která nám na uvítanou přichytala Meté de coca. Pokoje jsou vybavené TV, vlastní koupelnou a především několika teplými dekami.
Poloha hotelu je: 13° 30' 57.89"jš, 71° 58' 45.52" zd, 3400m.n.m. - ukázat na mapě
Puno
V Punu jsme se ubytovali v hostelu Taquile. Třílůžkový pokoj se dvěma TV a vlastní koupelnou nás vyšel na 20Sol. za osobu. Snídaně tentokrát v ceně nebyla.
Hotel stojí na ulici Ayachucho pouze jeden a půl bloku od náměstí Plaza de Armas, na kterém začíná hlavní obchodní třída s restauracemi. Poloha hotelu je tedy velmi dobrá. Obsluha v recepci hovoří pouze španělsky a své úkoly zvládá s profesionálně kamennou tváří. Ale zvládá... Pozor na poměrně vysokou nadmořskou výšku, v noci tu může být celkem chladno, naštěstí jsou na pokojích opět teplé deky.
Poloha hotelu je: 15° 50' 30.66"jš, 70° 01' 40.48" zd, 3833m.n.m. - ukázat na mapě

chodba před naším pokojem v hotelu v Cuzcu
chodba před naším pokojem v hotelu v Cuzcu
etiketa piva Cusqueňa
etiketa piva Cusqueňa
večerní hody v Cuzcu
večerní hody v Cuzcu


Jídlo a pití

Jídlo v Peru mně osobně velice příjemně překvapilo. Všechny restaurace, které jsme navštívili, měli menu přeložené do angličtiny a nabízely široký výběr jídel - od drůbeže, přes hovězí maso, lamy, ryby až po morčata.
Za běžné jídlo v restauraci (nikoliv v levné pouliční jídelně) v Cuzcu zaplatíte průměrně 30Sol. Puno je v tomto ohledu o něco levnější - běžné jídlo tu pořídíte okolo 22Sol.
V Cuzcu nebo v Aquas Calientes lze koupit také celkem vydatné sendviče za 8Sol.
K pití je ideální zdejší pivo Cusqueňa, které stojí cca 7-10Sol.
Vzhledem k nadmořské výšce a podnebí mnohé restaurace nabízejí horkou čokoládu (cca 9Sol.). Výtečné jsou také ovocné džusy (cca 4Sol.). 1,5l lahev perlivé vody (con gas) stojí cca 3Sol., k pití lze ochutnat také všudypřítomnou sladkou limonádu Incacola.
V Punu nabízejí zvláštní míchaný nápoj Huajsapata - jedná se o mix červeného vína, pisca, pomerančového džusu a ananasu, který chutná asi jako náš svařák a stojí 12Sol. Samotné Pisco (další alkoholický míchaný nápoj) stojí 8Sol.

Cuzco
příjemná restaurace Posada del Credisor se nachází na severozápadní straně náměstí Plaza de Armas nad podloubím - kompletní večeře s pitím se tu dá pořídit okolo 40Sol. Výhodou restaurace je krásný výhled na Plaza de Armas, nevýhodou je (snad jen občasná) nemožnost platit kartou.
Dobré restaurace se nacházejí také na ulici Santa Catalina a jeden příjemný podnik jsme vyzkoušeli na Plaza Regocíjo.
Každý večer je okolí restaurací plné nadhaněčů, takže je určitě nelze minout.
Puno
Několik dobrých restaurací se nachází na hlavní třídě Independecia a v přilehlých uličkách. My jsme vyzkoušeli restauraci Tradicional de Lago (lama 21Sol., pivo 8Sol. Pisco 8Sol.) a vynikající podnik, který se jmenuje Balcones de Puno. Kuchaři v druhém jmenovaném podniku jsou skuteční umělci, kteří dokáží pokrm až neskutečně vyzdobit a připravit. Jídlo bylo skvělé i chuťově, navíc zde večet hrála místní kapela doprovázená domorodými tanečníky v pestrobartevných krojích. Druhá večeře v Punu byla skutečným zážitkem!
Titicaca
Během výletu na jezero Titicaca jsme poobědvali na ostrově Taquile v místní rodině. Skvělá ryba s rýží a bramborami nás stála 16Sol.

Vstupné

Jak jsem se již zmínil výše, vstupné na Machu Picchu stálo v září 2008 122 Solů. Vstupenku bylo třeba zakoupit již v Aquas Calientes v kanceláři iPerú na ulici Colla Suyo (pozor, v našem českém vydání Lonely planet z roku 2007 je kancelář zakreslená špatně!). Nahoře u vstupu do bájného města vstupenku zakoupit nelze! A ještě jedna důležitá věc - vstupné na Machu Picchu lze platit pouze v Solech!

Vstupné do Inckých památek v okolí Cuzca: lze koupit vstupenku do všech památek za 130 Sol. Vstupenka platí 10 dní a vztahuje se na tyto památky: Sacsayhuaman, Qenco, Pukapukara, Tambomachay, Pisac, Ollantaytambo, Chinchero, Tipón a Piquillacta + několik muzeí v Cuzcu. Dále lze zakoupit levnější vstupnku za 70Sol., která platí pouze pro Sacsayhuaman, Qenco, Pukapukaru a Tambomachay. Ta je platná pouze jeden den.
Samostatné vstupné do ruin v Pisacu činí 40Sol.

Vstupné do kostelů a památek v Cuzcu: katedrála - 25Sol., kostel Santo Domingo - 10Sol., kostel San francisco - 1,5USD, kostel San Blas - 10USD, Museo de arte precolombino - 6USD, Museo Inka - 3USD.



Argentina


Bolívie


Brazílie


Chile


Paraguay


Peru


© 2008 Pavel Juračka Aktualizace: 18.10.2008 HOMEPAGE: http://www.pavelj.cz/